בית ישן הוא אניגמה.......
רב הנסתר על הנגלה. העין רואה את החלוקות, את הקירות המתקלפים והצנרת החלודה, את הסדקים הישנים שנסתמו שוב ושוב, את הריצוף המוכתם והכיורים השרוטים, את החלונות שבקושי נעים על צירם ואת הרשתות הקרועות. העין רואה הכול חוץ מאשר את הקונסטרוקציה. את עמודי התווך סביבם צמח הבית, אותם לא רואים, אותם צריך לגלות לאט לאט במהלך השיפוץ.
בבית חדש הכול ברור, אפילו השרטוטים עדיין לא הצהיבו. הצבע על הקיר אחיד וחלק, בקירות עוד לא הופיעו הסדקים. החלונות נעים בשקט במסילה והברזים עוד נוצצים. העמודים עומדים בדיוק במקום בהם הם שורטטו בתכניות, כאן הכול ידוע.
האומנם?
שני זוגות יצאו יחד למסע הויה דולורוזה בדרך אל השיפוץ. זוג אחד בני שלושים שמתחיל בבניית חיים משותפים בבית חדש וזוג בני שישים שמתארגן מחדש בבית הישן והטוב שלהם.
שכונה חדשה נבנית בפרוורים קרובים לתל אביב, סביוני משהו. השכונה מיועדת לזוגות צעירים ולמשפרי דיור. חמישה מגדלים עם מרפסות שמש ושתי חניות לכל דירה, ממוקמים סביב שטח ירוק משופע בשבילי אופניים וגני שעשועים. לכל בניין יש לובי מפואר עם תקרה גבוהה, ספסלי ישיבה ותמונה עצומה על הקיר הגבוה. לוח מודעות מהודר בתוך קופסת זכוכית , מציג מודעה מטעם הועד המבקשת להקפיד להפריד את האשפה לפי פחי המחזור. בשלב בחירת הדירה, היא רצתה בקומה ראשונה כי יש לה פחד גבהים, הוא רצה בקומה גבוהה ושתתמודד עם החרדה הטיפשית שלה. אימא שלה אמרה לו שבזוגיות צריך להתפשר והוא לא הבין למה תמיד הוא זה שצריך להתפשר. בסוף הם רכשו בקומה חמישית . כשהגענו לחלוקות, היא בשום אופן לא הסכימה לוותר על חדר ארונות והוא התעקש שזה סתם בזבוז מקום. משם עבר הויכוח למטבח פתוח או סגור, למקרן בתקרה או פלזמה בקיר, לריצוף סטנדרטי שהקבלן נותן או לשדרוג והיה לנו גם מאבק קצר בין דלתות לבנות לדלתות מעץ. כל החלטה גררה ויכוח, כל החלטה הפכה הרת גורל.
בלב רמת גן בבניין בן שישה דיירים , גרים בני הזוג הבוגרים. הבניין שמור בצורה סבירה יחסית לגילו. צמחייה דלילה המשוועת לשמש מפוזרת תחת עמודי הבניין, דלת כניסה עם תיבות דואר מוזהבות מכניסה אותנו ללובי פצפון המכיל מעלית, וחדר מדרגות מעוטר שרשרת חלודה של אופניים, המחוברת לברזל מעקה המדרגות.
על הקיר לוח שעם עליו מוצמדות ברישול מודעות של אינסטלאטור, ודוד מתקן הכול.
דירה גדולה ופנטזיית שיפוץ שהמתינה שנים ארוכות להגשמה. היא התרגשה כמו ילדה מההתחדשות, הוא אמר לה שתעשה מה שהיא רוצה, גם בגלל שהוא סומך עליה וגם בגלל שהוא יודע איפה אין לו סיכוי לנצח. העיקר שיהיה לו מקום נוח ומואר לקרוא ושתשאיר משהו מהחסכונות. חמישה חדרים שהפכנו לארבעה. שני חדרים צורפו יחדיו, אליהם חובר חדר רחצה והרי סוויטת הורים מרווחת לתפארת. בנינו מטבח חדש המשקף בעיצובו את רוח הזמן והתמודדנו עם עמוד סורר שהתחבא בקיר שהפריד בין פינת האוכל לסלון .
וכשהבתים הסתיימו והזמינו את דייריהם להגיע ,
לבית המתחדש שב זוג ותיק עם עיניים שקטות, שבעבודה טובה ובסבלנות רבה למדו לסתום את הסדקים למרוח צבע חדש כשמתחיל להתקלף, יודעים שהיסודות של הזוגיות ושל הבית חזקים. בבית הישן הכול כבר נחשף!
ומנגד, זוג צעיר עם עיניים בורקות פתח את דלת הכניסה לחיים המשותפים שלהם. מיקמו את הרהיטים החדשים המאופיינים בצבעים אורבנים, רכשו מכונת קפה, מערכת שמע אקסקלוסיבית וכלבלב. חדורי אמונה ותקווה התחילו במסע החיים בו יגלו איפה הסדקים של הבית ואיפה שלהם.
האם העמודים עליהם בנויה הזוגיות שלהם, יציבים כמו העמודים של הבית?
בבית חדש רב הנסתר על הנגלה, הסדקים עוד מכוסים היטב, קירות הבית ויסודות הזוגיות עדיין לא עמדו במבחן הזמן.
בית חדש הוא אניגמה.......

© כל הזכויות שמורות לאורנה שלוש גורביץ, עיצוב ואדריכלות פנים, טל. 054-9348965